אבטלה קלאסית

Written by  on נובמבר 23, 2015 

אבטלה קלאסית

מניחים ששוק המוצרים הוא גמיש.

אפשרויות להיווצרות אבטלה קלאסית:

מתחילים במצב של שיווי משקל בתעסוקה מלאה.

השכר הריאלי (w\p) עולה ß כמות העובדים המבוקשת יורדת (המעסיקים רוצים להעסיק פחות עובדים) LD יורד על העקומה וכמות העובדים המוצעת עולה (העובדים רוצים לעבוד יותר) LS עולה על העקומה ß אבטלה קלאסית עולה (L2-L1) (UE) ß Y יורד.

אבטלה קלאסית יכולה להיווצר רק בענפים שהשכר שנקבע (אם זה בענפים ששכר המינימום משפיע) הוא גבוה מזה של שיווי משקל.

 

דרכים לצמצום אבטלה קלאסית:

  1. להוריד את w\p. דרך זו לא תתבצע בסופו של דבר במציאות, כיוון שחוק שכר מינימום נועד להגן על העובדים, לכן לא יורידו את שכר המינימום. מה שכן ניתן לעשות זה לשחוק אותו. כשיש אינפלציה משמעותית אפשר לשחוק אותו וכך לצמצם את האבטלה הקלאסית. למשל המחירים עולים עצם שחיקת המחירים תוריד את השכר הריאלי, ובמידה מסוימת תצמצם. תמיד שווה להיוואץ ברואה חשבון מקצועי.
  2. סובסידיה – למשל לסבסד כל עובד מועסק. סובסידיה תגדיל את הביקוש לעובדים בגודל הסובסידיה. YS וYF יגדלו, גם התוצר של תעסוקה מלאה יגדל וגם התוצר המוצע יגדל. האבטלה קטנה, התעסוקה גדלה (L), הוצאות לממשלה L3*SUB. העובדים מקבלים w\p קבוע לעובד, w\p למעסיק יורד.
  3. שיפור טכנולוגי – פונקצית הייצור עולה, התפוקה השולית של העובדים עולה, הביקוש לעובדים יעלה, האבטלה מצטמצמת, YS ו-YF עולים. באותו שכר היצרנים רוצים להעסיק יותר עובדים (L עולה). הדרך הכי טובה להתגבר על האבטלה הקלאסית זה שיפור טכנולוגי, אך הוא לא בא יש מאין, לפעמים זה גם בלתי אפשרי. למשל בטקסטיל זה בלתי אפשרי שיחול שינוי טכנולוגי שלא נרצה לייצר בסין. שיפור טכנולוגי הוא טוב לכולם. Y עולה. w\p קבוע.ג
  4. המאמר הוכן בסיועו של גיא זהר – שהינו בעלים של משרד רו"ח בתל-אביב שעזר לנו להבין את הנושא לעומק. תוכלו ךהיכנס ולהתרשם אצלו באתר.

כלכלה וחשבונאות

 

חוק שכר מינימום

חוק שכר מינימום קיים כמעט בכל הארצות, זו לא המצאה ישראלית. השאלה היא מה גובהו. הרבה פעמים מציעים להעלות אותו, לא להוריד אותו. שכר מינימום נקבע 49% מהשכר הממוצע במשק לפי משרד ראי החשבון לישראל. העלאת שכר המינימום לא בהכרח תגדיל את האבטלה. אם האבטלה היא קיינסיאנית יכול להיות שתוספת שכר תגדיל ביקושים. בענפים מסוימים יכול להיות שהיא תגדיל את האבטלה, אך בסה"כ היא לאו דווקא תשנה את האבטלה.

מאפייני שוק העבודה הישראלי

שוק העבודה הישראלי מתאפיין בפערי שכר גבוהים, דבר שלא היה כל כך בעבר, אך זה הלך וגדל עם השנים. מתאפיין גם בשיעור השתתפות נמוך, בסוגי אבטלה שונים.

חשבונאות

הסבר פערי השכר בישראל:

  1. פערי השכלה שמאוד באים לידי ביטוי בשכר. ישנם אנשים שלא לומדים, למשל החרדים שלומדים מקצועות שלא נותנים להם הון אנושי מבחינת תעסוקה. בעבר לא התמחינו בהיי טק, כשהקמנו את המדינה, לא היה כל כך פערי שכר, היינו מדינה סוציאליסטית. עם השנים כתוצאה מההשכלה הפערים הלכו וגדלו. פערי השכר יותר גדולים יחסית לארצות אחרות.
  2. מגדר – פערי הכנסה בין נשים וגברים – בד"כ כשמדובר על סקטור ציבורי, מוסדות כמו בנקים, אם יש גבר ואישה באותו תפקיד, אז גם הם יקבלו אותו שכר, זה במקומות מסודרים, כשהשכר נעשה על ידי איזשהו תקן. במוסדות שונים הקידום של הגבר הוא יותר טוב או מהיר מאשר של האישה. הסיבות יכולות להיות – שהאישה יותר עם הילדים והקידום שלה נמנע, מתעכב. אם נלך למגזר העסקי, פערי השכר בין נשים וגברים יותר מהותיים, גם אם זה באותו תפקיד. יש הפרשי שכר בגובה של 25% של גברים בממוצע לעומת נשים בממוצע. השכר של הגברים יותר גבוה.
  3. השוואה בין מיעוטים ליהודים – יותר קשה לערבים להיכנס לסקטור העבודה ולכן כח המיקוח שלהם נחלש, השכר שלהם יורד.

Category : כתבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים